HISTORIA MCK

 

 

 

Powiatowy Dom Kultury, został oddany do użytku w maju 1961 roku. Budynek powstawał trzy lata. Tak długi okres stawiania murów, spowodowały trudne warunki hydrologiczne oraz zmiany w samym projekcie przyszłego centrum kulturalnego Aleksandrowa Kujawskiego. Jednak jak przekonywał Dziennik Wieczorny "(...) Aleksandrów Kujawski dzięki tym zwłokom - wygrał! Wygrał, bo zmieniły się założenia PDK na korzyść miasta. Najpierw miał kosztować 1800 tys. złotych i był bardzo mały, tylko z salą widowiskową. W drugim założeniu koszt budowy wzrósł do 3500 tys. złotych, a obecnie sięga 6 mln złotych. I będzie jednym z piękniejszych obiektów w woj. bydgoskim."

 

sala

 

Rzeczywiście, po oddaniu do użytku, Powiatowe Centrum Kultury było najnowocześniejszą placówką w mieście. Zachwycać mogły nowocześnie urządzone sale, liczne koła zainteresowań, prowadzone przez profesjonalnych instruktorów, sala kinowa z ekranem panoramicznym czy elegancko urządzona kawiarnia z otwieranym w sezonie wiosenno-letnim, tarasem wypoczynkowym z malowniczy widokiem na park. Pierwszym kierownikiem placówki kulturalnej został Mirosław Temeriusz, powstaniec warszawski i żołnierz Armii Andersa, jednak co najważniejsze dobry gospodarz i organizator.

 

salonwystawikursow2

 

mck

 

Po pierwszej fali zachwytu, jaka spadła na nową placówkę kulturalną, przyszedł czas systematycznej pracy z mieszkańcami miasta. Aleksandrów, chociaż niewielki, mieszkańców posiada wymagających i o ich zainteresowanie trzeba powalczyć. W związku z tym, obok już istniejących, powstają nowe koła zainteresowań, organizowane są liczne wystawy artystów a Aleksandrów odwiedzają ludzie znani z gazet i telewizji. Ciekawostką jest Powiatowa Kronika Filmowa, realizowana przez filmowców amatorów i montowana w profesjonalnych studiach telewizyjnych. Z obecnego punktu widzenia był to niezwykle zmyślny zabieg socjotechniczny, mający na celu ściągnięcie do kina widza, który mógł być jednocześnie jednym z bohaterów kolejnego odcinka Kroniki.

 

dzieci

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

erwinski

 

W kolejnej dekadzie Powiatowy Dom Kultury nadal poszerzał swoją ofertę. Zwiększono ilość zajęć, prowadzonych z myślą o dojrzałym odbiorcy działań kulturalnych. Powstał Klub Seniora, klub Lampion - skupiający ludzi ciekawych wszystkiego, zainicjowano Gitariadę, która stała się cykliczną imprezą, gromadzącą corocznie muzyków z powiatu i województwa. W PDK odbywały się koncerty gwiazd, wśród których byli m.in. Czesław Niemen, Wioletta Villas, Maryla Rodowicz, Mieczysław Fog, Irena Santor, Krystyna Prońko. W 1977 roku, w miejscu dotychczasowej kawiarni "Bajka" utworzono nową o nazwie "Szept". Budynek był stale modernizowany i remontowany. Co bardzo ważne, udało się uporać z problemem wód gruntowych. Licznym zmianom organizacyjnym towarzyszyła także zmiana nazwy placówki. W związku z reformą administracyjną z 1976 roku, która zniosła powiaty, dotychczasowy Powiatowy Dom Kultury został przemianowany na Aleksandrowski Dom Kultury.

 

            W związku z niezwykle prężną aktywnością Domu Kultury w Aleksandrowie Kujawskim, władze województwa bydgoskiego (a później włocławskiego) honorowały jego pracowników wyróżnieniami. Największym z nich była możliwość reprezentowania województwa w organizowanych w latach 1973-1977 Ogólnopolskich Giełdach Programowych Klubów i Domów Kultury. Jako jeden z najlepszych Domów Kultury w kraju, aleksandrowanie reprezentowali również raz Polskę na zjeździe w czeskiej Pradze. Za swoją prężną działalność Aleksandrowski Dom Kultury otrzymał również materialną bonifikatę w postaci nowych, miękkich foteli do sali kina "Marzenie".

 

Lata 80. XX wieku, to kolejna dekada niezwykle bogatej oferty kulturalnej. W pamięci mieszkańców miasta, niezwykle ciepło zapisała się Gitariada, która z formy powiatowych spotkań z muzyką, ewoluowała w konkurs kapeli rockowych, tworzących w złotym okresie tego gatunku muzycznego w Polsce. 

  zdekoracja

 

 W latach 1993-2011 placówką kierował Mariusz Trojanowski. Po raz kolejny zmieniła się nazwa ośrodka. Tym razem Aleksandrowski Dom Kultury zastąpiono nazwą Miejskie Centrum Kultury, która obowiązuje do dzisiaj. Na progu XXI wieku placówka straciła bardzo ważny atut, świadczący o jej atrakcyjności. W związku z brakiem bieżących konserwacji, wyłączono z użytkowania salę widowiskową, co poskutkowało także zamknięciem kina.

 

 

            W latach 2011-2020 dyrektorem Miejskiego Centrum Kultury był Arkadiusz Gralak. W czasie dziewięcioletniego kierownictwa placówką, uruchomiono wiele nowych inicjatyw kulturalnych. Systematycznie odbywają się m.in. Aleksandrowskie Spotkania z Pasją, Spotkania ze Znanymi Ludźmi oraz liczne koncerty i wystawy. Realizowane są również tradycyjne działania, kojarzone z działalnością MCK, jak wspieranie istniejących kół zainteresowań i zakładanie nowych.  Miejskie Centrum Kultury prowadziło również ożywioną współpracę ze studentami miejscowego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

 

               Obecnie Instytucją kieruje dyrektor - Dorota Ciesielska.

 

 

DSC 7719

DSC 7717

DSC 7720

DSC 7716

 

tekst - Piotr Miernik


fotografie - Agnieszka Kraszewska, archiwum MCK